Gatis Kalniņš, vērienīgā pilskalnu datu repozitorija “Latvijas pilskalni un senvietas” iniciators un veidotājs, saņem “Jura Urtāna Dzirkaļu pilskalna balvu”

 

8. decembrī Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās norisinājās Latvijas Arheologu biedrības “Jura Urtāna Dzirkaļu pilskalna balvas” svinīgā pasniegšanas ceremonija. Apbalvojums tiek pasniegts par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas pilskalnu izpētē, apzināšanā un popularizēšanā.

Latvijas Arheologu biedrība pirmo “Jura Urtāna Dzirkaļu pilskalna balvu” pasniedza Gatim Kalniņam par viņa neizsīkstošo darbu, apkopojot informāciju par Latvijas pilskalniem un padarot to ērtāk pieejamu plašākai sabiedrībai.

Atvērto datu repozitorijā “Latvijas pilskalni un senvietas” ir pieejami Latvijas pilskalnu 3D modeļi un to sākumdati, kā arī ar pilskalnu apzināšanu/vēsturi saistītā informācija. Šādas apjomīgas brīvpieejas informācijas vietnes izveide ir G. Kalniņa privātā iniciatīva un patlaban datu repozitorijs aptver ne tikai visus zināmos Latvijas pilskalnus, bet arī vairākus simtus Lietuvas pilskalnus, ka arī Igaunijas, Polijas un Zviedrijas pilskalnus.

Datu repozitorijs “Latvijas pilskalni un senvietas” satur ne tikai pilskalnu brīvpieejas 3D modeļus, bet arī augstas kvalitātes informāciju par tiem. Dati ir ērti apskatāmi vietnē latvijas-pilskalni.lv, ko savā darbā izmanto ne tikai senvēstures entuziasti, bet arī profesionāli arheologi. Vietnē atrodami pilskalnu 3d modeļi, precīzas GPS koordinātes un pilskalnu aprakstiem izmantoti E.Brastiņa, J.Urtāna un citu speciālistu sagatavotie teksti, attēli un uzmērojumi. Lielākā daļa profesionālo arheologu sagatavoto prezentāciju un publikāciju satur vismaz vienu atsauci uz latvijas-pilskalni.lv un G.Kalniņa izgatavotajiem modeļiem.

Ir grūti pārvērtēt apjomīgā darba nozīmīgumu Latvijas pilskalnu atpazīstamības un sakopšanas veicināšanā. Šis repozitorijs ir veicinājis pilskalnu apzināšanas un sakopšanas kustību, kas patlaban ir mērāmu simtos organizētu entuziastu. Vietne latvijas-pilskalni.lv un saistītā Facebook lapa Latvijas pilskalni / Latvian hillforts ir centrālais punkts ap ko sabiedrība ir spējusi organizēties ar kopīgu mērķi – celt godā senos Latvijas pilskalnus.

Pateicoties milzīgajam darbam un sasniegtajiem rezultātiem, Latvijas Arheologu biedrība pirmo “Jura Urtāna Dzirkaļu pilskalnu balvu” pasniedz G.Kalniņam. Balvu sastāda ceļojošais piemiņas šķīvis un 1000 EUR naudas balva. Turpmāk balva tiks pasniegta ir pa trim gadiem.