Celtniecība un arheoloģija

 
 

Nepieciešama arheoloģiskā uzraudzība?

Mūsu biedru sarakstā ir vairāki privāti praktizējošie arheologi un arheologi, kas pārstāv profesionālus nozares uzņēmumus. Arheoloģiskās uzraudzības nepieciešamības gadījumā iesākam sazināties ar:

  • Kalējs, U. - uldis.kalejs@gmail.com ; tel. 26463827

  • Lēģere, L. - laura.legere@gmail.com, laura.legere@amatasnovads.lv ; tel. 29648775

  • Lūsēns, M. - martins.lusens@gmail.com ; tel. 29483244

  • Tomsons, A. - arturs.tomsons@gmail.com ; tel. 26497228

  • Ušpelis, O. - arheologiska.izpete@gmail.com ; tel. 29853365

  • Jērums, N. - lielkenins@inbox.lv ; tel. 26950975

Jāatceras ka arī arheologiem darbu uzsākšanai nepieciešams saņemt atļauju!
Laiks no brīža kad arheologs ir nolīgts līdz brīdim, kad viņš ierodas laukumā var aizņemt līdz pat 30 dienas.


Kā zināt vai plānotai celtniecībai jāpiesaista arheologs?

Plānojot kādus būvniecības darbus vai citas saimnieciskas aktivitātes, jāpārliecinās vai šīs darbības skar kādu arheoloģisko pieminekli vai tā aizsardzības zonu. Šo informāciju vislabāk iegūt attiecīgās pašvaldības teritorijas plānojuma kartē un ar to saistītajos dokumentos.

Informācija par aizsardzībā esošajām teritorijām un zonām atrodama arī Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes mājaslapā, kur atrodama aizsargājamo kultūras pieminekļu karte ar tajā atzīmētiem arheoloģiskajiem pieminekļiem un atrodams arī pilns valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksts.

Saprotot, ka plānotās darbības skars arheoloģisko pieminekli vai tā aizsardzības zonu, būvniecības ieceres izstrādes procesa gaitā jāiegūst atļauja plānotajām darbībām un īpašie nosacījumi projektēšanai:

  • izmantojot BIS sistēmu vai

  • vēršoties uzreiz pie Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes.

Pārvalde izvērtēs to, vai plānotie darbi tieši apdraud arheoloģisko pieminekli, un var izvirzīt prasību darbu laikā nodrošināt arheoloģisko uzraudzību vai veikt būvniecības zonas priekšizpēti. Ļoti plašu būvniecības darbu gadījumā (piemēram, plānojot nacionāla mēroga infrastruktūras objektus) jāveic arī būvniecības darbu zonas arheoloģiskā apzināšana.

 

Prasība būvobjektā nodrošināt arheoloģisko uzraudzību tiek izvirzīta tikai tad, ja darbi tieši skar arheoloģisko pieminekli vai kādas citas arheoloģiskas vērtības, kas atrodas tā aizsardzības zonā un būvdarbu gaitā tiktu neatgriezeniski iznīcinātas. Arheoloģiskās uzraudzības nodrošināšana netiek automātiski izvirzīta kā prasība visiem būvdarbiem arheoloģiskā pieminekļa tuvumā, katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli.

 

Ja esat būvdarbu veicējs, visbiežāk par nepieciešamību projekta realizācijas laikā veicamajiem rakšanas darbiem nodoršināt arheoloģisko uzraudzību uzzināsiet, pārbaudot būvniecības ieceres dokumentāciju, kur šī prasība jau būs:

  • iestrādāta projekta materiālos,

  • atsevišķi norādīta kā saskaņojuma nosacījums BIS sistēmā,

  • pie zīmoga ģenerālplāna lapā.


Ko arheologs darīs manā laukumā?

Arheoloģiskās priekšizpētes un arheoloģiskās uzraudzības/izrakumu mērķis ir fiksēt unikālās arheoloģiskās vērtības, kas citādi būvniecības laikā tiktu iznīcinātas. Arheoloģiskās uzraudzības darbu laikā arheologs seko līdzi zemes rakšanai un gadījumā, ja atklājas kādas arheoloģiski vērtīgas liecības, veic to attīrīšanu un fiksēšanu.

Lai nesadārdzinātu un nepalēninātu darbu gaitu un nodrošinātu pieņemamus darba apstākļus, Latvijas klimatiskajos apstākļos šādus darbus ārpus telpām nav ieteicams veikt ziemas mēnešos.